Żnin

Imieniny: Heleny, Halszki

INFO
×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Policjanci wydziału kryminalnego i pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego w trakcie kontroli domu ujawnili dodatkowe łącze pomijające licznik poboru energii. Właścicielowi grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności. Ale nie tylko.

fot. pixabay.com

Policjanci wydziału kryminalnego z mogileńskiej komendy i pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego z Poznania w związku z podejrzeniem kradzieży energii elektrycznej weszli do jednego z domów położonych na terenie gminy Dąbrowa. Razem sprawdzili legalność łączy i licznika poboru energii. Kontrola wykazała, że 60-letni właściciel nielegalnie korzysta z energii elektrycznej. „Lewe” łącze było wpięte do listwy zaciskowej licznika, a pobierany tym przewodem prąd zasilał znajdujące się w budynku urządzenia. Aktualnie trwa szacowanie szkód spowodowanych nielegalnym poborem energii.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego kradzież energii elektrycznej jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowe konsekwencje, jakie grożą odbiorcy nielegalnie pobierającemu energię elektryczną określone są w prawie energetycznym. W razie nielegalnego pobierania energii z sieci, przedsiębiorstwo energetyczne pobiera opłaty za nielegalnie pobraną energię w wysokości określonej w taryfach lub dochodzi odszkodowania finansowego. Opłata za nielegalny pobór energii elektrycznej może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorstwo energetyczne może również wstrzymać dostawy energii z tytułu nielegalnego poboru. W wielu przypadkach nielegalny pobór energii elektrycznej wiąże się z uszkodzeniem instalacji w budynku. To może być częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem elektrycznym nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

Cytat dnia

"Nikt prawie nie wie,

dokąd go zaprowadzi droga,

póki nie stanie u celu."

J.R.R. Tolkien, "Władca Pierścieni" t. II

AUTOPROMOCJA