Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Flory, Emmy

INFO
AUTOPROMOCJA

Polscy Łowcy Burz informują iż, "po analizie porannych wyliczeń modeli numerycznych oraz obserwacji synoptycznych, zaktualizowaliśmy naszą dzisiejszą prognozę siły i aktywności burz. 2. stopień zagrożenia rozszerzono o tereny położone na północ (m.in. woj. kujawsko-pomorskie, południowa część woj. warmińsko-mazurskiego)."

fot. freeimages.com

Najsilniejsze burze (w tym trwałe i silne superkomórki) rozwiną się w pasie od okolic Poznania przez Toruń po Białystok. Burzom może towarzyszyć cały szereg gwałtownych zjawisk towarzyszących - począwszy od gwałtownych opadów deszczu powodujących podtopienia przez bardzo silne, niszczące porywy wiatru, opady dużego gradu (do 4-5 cm średnicy, a lokalnie nawet do 7-8 cm). Możliwy jest również rozwój pojedynczych trąb powietrznych, w tym również silnych i trwałych, związanych z przechodzącymi superkomórkami burzowymi. To zagrożenie szczególnie duże będzie na północy woj. wielkopolskiego, w woj. kujawsko-pomorskim oraz na północy woj. mazowieckiego, w pobliżu miejsca styku ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego. W późniejszym stadium, możliwe jest również utworzenie większych układów wielokomórkowych zawierających segmenty z bow echo, na trasie których głównym zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru, o prędkości przekraczającej 100 km/h.

Najsilniejszych zjawisk oczekujemy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zdecydowane zmniejszenie intensywności zjawisk wystąpi dopiero w pierwszej części nocy. W związku z dużym zagrożeniem ze strony gwałtownych burz, udostępniamy prognozę wszędzie tam, gdzie może okazać się bardzo potrzebna!

Jednocześnie w trakcie trwania incydentu, prosimy Państwa o informacje o przebiegu i skutkach zaistniałych gwałtownych zjawisk meteorologicznych. Zachęcamy również Państwa do korzystania z aplikacji pogodowych i porównywania danych radarowych oraz danych z detekcji wyładowań atmosferycznych, co pozwoli samemu śledzić rozwój burz nad naszym krajem i ostrzec przed nimi swoich bliskich.

 

źródło: Polscy Łowcy Burz

 

REKLAMA

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA