Imieniny: Aleksego, Horacego

INFO

Artykuł sponsorowany

Styl góralski jest bardzo wyrazisty, nie można go pomylić z subtelnym stylem rustykalnym. Jest prosty, surowy, bardzo ciepły i bardzo swojski. Zobacz, jak wykorzystać dodatki w stylu folk i zaaranżować dom lub mieszkanie w góralskim stylu.

fot. pixabay.com


Drewno jako podstawa stylu góralskiego

Architektura góralska opiera się na drewnie. Jeśli zobaczymy w niej kamienie, to raczej jako dekorację niż budulec. Kamienne wykończenie ścian zewnętrznych lub kominków jest bardzo często spotykane w góralskich domach, ale one same są postawione z drewna. I chociaż technologia budowlana rozwija się bardzo prężnie, to górale wierni są swojej tradycji. Drewniane domy cieszą się dużym powodzeniem nie tylko w górach, ale i na nizinach. Wnętrza w stylu góralskim są ciepłe, przytulne i bardzo mocno nawiązujące do lokalnych korzeni. Surowa, drewniana podłoga z desek, takie same meble, niekoniecznie symetrycznie wykończone, drewniane belki stropowe pod sufitem to w tym stylu oczywistość. Nie znaczy to, że jeśli chcemy urządzić w góralskim stylu mieszkanie w bloku, musimy wszystkie ściany wyłożyć drewnem. Jednak nie zawadzi potraktowanie w ten sposób przynajmniej jednej ściany i sufitu. Terakotowym podłogom trzeba powiedzieć „do widzenia”. Podobnie plastikowym i tapicerowanym krzesłom.

Motywy góralskie na dekoracyjnych tekstyliach
Chyba najbardziej znanym motywem dekoracyjnym jest góralska parzenica. "Znajdziemy ją na strojach ludowych, szczególnie męskich, ale widuje się też obrusy haftowane w parzenice. Jeśli styl góralski zawita także do sypialni, to poduszki i pościel w parzenice będą jak najbardziej na miejscu." Parzenice widuje się też na firanach i zasłonach. Drugim charakterystycznym dla stylu góralskiego motywem są rozłożyste czerwone kwiaty w oprawie zielonych liści. Je na odmianę najczęściej widuje się na kobiecych spódnicach utrzymanych w ludowym stylu góralskim. Czerwone kwiaty mogą gościć na pościeli lub zasłonach, ale można też ustawić je w wazonie.No i nie można zapomnieć o koronkach. To bardzo charakterystyczny dla stylu góralskiego motyw. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy uciec przed nadmiarem kolorów, postawmy na koronki. Można nimi dekorować pościel, obrusy, zasłony, firany, a nawet elementy garderoby.

Dodatki charakterystyczne dla stylu góralskiego
W góralskim wnętrzu nie powinno zabraknąć dodatków i akcesoriów charakterystycznych dla tego stylu. To nie tylko proste, nawet nieco siermiężne drewniane meble, ale tez o wiele bardziej subtelne dodatki. W prawdziwej górskiej chacie na pewno znajdzie się góralska czapka i ciupaga, to atrybuty górala. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla nich reprezentacyjne miejsce w mieszkaniu na nizinach. Nie wszędzie da się zamontować prawdziwy kominek, ale można się ratować kominkami elektrycznymi imitującymi prawdziwy ogień. Jeśli mamy takie życzenie, możemy rozłożyć przed nim skórę lub dywan z naturalnej wełny. Na stole można położyć haftowany bieżnik, a na sofie utrzymane w podobnej stylistyce haftowane poduchy. To nieduże dodatki, które „robią” robotę. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że wnętrze musi być wizualnie ciepłe. Jasne drewno najlepiej połączyć z bielą, beżem i czerwienią. Futerkowe narzuty mają prawo gościć nie tylko w sypialni, ale też w salonie. Dla ukoronowania aranżacji wnętrza warto powiesić na ścianie grafiki przedstawiające góry.

REKLAMA
AUTOPROMOCJA