Imieniny: Wita, Jolanty

INFO

18 października w Lubczu, województwo kujawsko - pomorskie, powiat żniński, odbyło się szkolenie z przygotowania smakowitej i zdrowej gęsiny. W spotkaniu tym uczestniczyły przedstawicielki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rogowo, a prowadzili je wyjątkowi goście.

fot. Julita Marciniak

Polska jest największym producentem gęsi w Europie, głównie na rynek niemiecki. Obecnie ok. 98% pogłowia gęsi w kraju wywodzi swój genotyp z Kołudy Wielkiej. W ostatnich latach systematycznie rośnie spożycie gęsiny w Polsce, na co niewątpliwy wpływ ma prowadzona akcja promocyjna. Instytut Zootechniki Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka organizuje corocznie we wrześniu Święto gęsi Białej Kołudzkiej ®, uczestniczy w listopadzie w akcji „Gęsina na Świętego Marcina”, prowadzi szkolenia połączone z pokazami i degustacją dla zainteresowanych hodowców i Kół Gospodyń Wiejskich oraz prelekcje dla młodzieży szkolnej. I właśnie dzięki takiej akcji promocyjnej przedstawicielki ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rogowo wzięło udział w szkoleniu z przygotowania smakowitej i zdrowej gęsiny. Szkolenie prowadzili wyjątkowi goście. 

fot. Julita Marciniak

Byli to: Wójt Gminy Rogowo Tomasz Michalczak, Paweł Drżażdzewski - dyrektor Instytutu Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka, Ireneusz Stachowiak - Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Andrzej Kłoniecki - Prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, dr Kamila Kłos - Zastępca Dyrektora IZ PIB ZD KW, Kierownik żnińskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Sebastian Kowalik wraz z pracownikiem ARiMR Agnieszką Derol Mrotek.

Podczas spotkania gospodynie dowiedziały się z jakich środków i dofinansowań mogą skorzystać, nie tylko jako KGW ale również w swoim gospodarstwie domowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poznały historię Instytutu Zootechniki, z której wynika, że 8 sierpnia 2012 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął decyzję o uznaniu gęsi Białej Kołudzkiej® jako odrębnej rodzimej rasy gęsi. Księgi hodowlane dla gęsi Białej Kołudzkiej® prowadzi Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza w Warszawie.

Gospodynie zapoznały się z programem Rolniczy Handel Detaliczny oraz dzięki prelekcji Agnieszki Derol Mrotek z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa panie dowiedziały się na jaki cel wydatkować dofinansowanie otrzymane z ARiMR na działalność statutową KGW. Ponadto, dzięki dr Kamili Kłos z  IZ PIB ZD KW gospodynie dowiedziały się, w jaki sposób chowie się gęsinę. 

fot. Julita Marciniak

Po części wykładowej miało miejsce szkolenie z przyrządzania gęsiny.  Panie ekspertki kulinarne Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi zaprezentowały w jaki sposób trybuję się gęsinę oraz jakie dania można z niej przyrządzić. Gospodynie spróbowały pasztetu z gęsi, smalczyku, zupy pomidorowej oraz czerniny, pierogów z farszem, gęsich parówek, kaszanki z gęsi oraz gęsi faszerowanej. 

fot. Julita Marciniak
AUTOPROMOCJA