Imieniny: Adolfa, Tymona

INFO

Do naszej redakcji napłynął list od mieszkańców bloków przy ulicy Spółdzielczej w Żninie, którzy zwracają uwagę na zapełnianie kontenerów na śmieci przy targowisku. 

fot. nadesłane

Publikujemy nadesłany list (zachowujemy oryginalną pisownię).

„Proszę Państwa zwracam się z pomocą w rozwiązaniu problemu dotyczącego tego nietuzinkowego miejsca znajdującego się przy przejściu z Placu Zamkowego do Placu Działowego. Ze stojących pojemników należy wnioskować, że tutaj powinny być wrzucane zużyte tworzywa sztuczne oraz naczynia szklane. Początkowo te pojemniki a może i obecnie były przeznaczone dla mieszkańców ulicy Spółdzielczej. Ustawione zostały w tym  miejscu, ponieważ panowie wywożący plastiki mieli problem z wjazdem i opróżnianiem pojemnika gdy stał przy pojemniku do śmieci dla mieszkańców ulicy Spółdzielczej (chyba tylko z wygody). Ciekawe, że osoby wywożące kontener oraz wybierające ubrania z pojemników dla PCK tego problemu nie mają żeby wjechać pojazdem i opróżnić dany pojemnik. A bardzo interesuje mnie kto płaci za wywożenie tych pojemników? Czy jest to w gestii gminy czy też za wywożenie tych pojemników płacą mieszkańcy ulicy Spółdzielczej? Ze względu na fakt że w blokach na ul. Spółdzielczej zamieszkują przeważnie osoby starsze nie mają ochoty żeby iść z jedną butelką do pojemnika i przy okazji zachwycić się niespotykanym zapachem podczas wyrzucania butelki. Efekt wrzucają pojemniki plastikowe do kontenera i segregacja odpadów idzie na bok. Ponadto ostatnio na spotkaniu mieszkańców spółdzielni był zarzut, że do kontenera wrzucamy papiery. A gdzie mamy wyrzucać? Czy przy naszym bloku znajduje się pojemnik do makulatury? Chyba, że gmina wyznaczyła jeden z tych dwóch pojemników na plastiki a drugi na makulaturę. A teraz w rzeczywistości tutaj mamy 10 w 1.

a) składowisko pojemników plastikowych
b) odpady komunalne dla całej gminy
c) składowisko materiałów z papieru
d) miejsce zbierania białych robaków dla wędkarzy
e) stanowisko dla archeologów zajmujących się problematyką życia codziennego żninian
f) miejsce promocji Żnina, umożliwiające zapoznanie się z dawną historią Żnina dzięki tablicy o Dworze arcybiskupa (powinno znaleźć się obok stoisko z maseczkami chroniącymi przed smrodem)
g) dla pracowników sanepidu miejsce pojawienia ciekawej epidemii
h) plac parkur dla chętnych (slalom pomiędzy śmieciami) rozwijanie sprawności fizycznej dla starszych mieszkańców  mieszkających w Żninie żeby cało przejść ten małpi gaj
i) utrudniają przejście nawet wtedy gdy są puste
j) dla mieszkających w bloku Spółdzielczej 3 i mający okna z tej strony istnieje możliwość analizowania specyficznych zapachów dolatujących z tego składowiska
k) wc dla tych co w potrzebie (całkowita prywatność)

Parę lat temu na Placu Działowym był kontener do śmieci, do którego były wyrzucane śmieci z targowiska. I problem ze śmieciami był rozwiązany. Obecnie mamy segregację śmieci i jak widać na zdjęciach sprawdza się rewelacyjnie. Każda ekipa zbierająca śmieci określonego rodzaju ma wszystko w jednym miejscu. Teraz po każdym targowisku mamy tutaj prawdziwy plac parkur, uczymy się cało przejść pomiędzy leżącymi śmieciami, a o unoszącej się dla koneserów woni nie wspomnę. Pojemniki cały czas są pełne. Po wywiezieniu śmieci za 4 godz. są już zapełnione śmieciami nie tylko wyrzucanymi przez okolicznych mieszkańców ale również przez osoby przejezdne, które podrzucają w nocy śmieci. Obecnie przed każdym blokiem są kontenery, żeby szczury nie miały dostępu do śmieci. A w tym miejscu jest wolnoamerykanka, każdy wyrzuca co popadnie. Może gdyby burmistrz chodził tędy do pracy to miejsce byłoby czyste, a tak wykorzystują je przeciwnicy burmistrza umieszczając zdjęcia na fejsie. Nadchodzą upały i zastanawiam się to do jakiego poziomu inteligencji rozwiną się szczepy bakterii rozwijające się w tym miejscu do kolejnego wywiezienia śmieci. A co gdy w tym miejscu pojawi się nowa cywilizacja?

fot. nadesłane


Ciekawe, że nikt z Urzędu Miasta tego problemu nie widzi a miejsce to, nie znajduje się na obrzeżach naszego miasta. To miejsce jest w centrum naszego miasta i 2 razy w tygodniu oblegane jest przez handlujących i kupujących. Interesujące, że osoby wyznaczone z Urzędu Miasta pobierając opłaty od handlujących nie widzą tego syfu, obok którego muszą przechodzić 2 razy w tygodniu. Czy im to nie przeszkadza? Przy okazji turyści jak i mieszkańcy naszego miasta i gminy mogą zobaczyć jak dba się u nas o segregację śmieci i estetykę miasta (śmieci roznoszone są przez wiatr po całej okolicy). Serdecznie współczuję handlującym we wtorki i piątki, którzy mają swoje stanowiska w pobliżu tej wątpliwej atrakcji turystycznej.

Dziwi mnie podejście wydziału - Promocja i aktywizacja gospodarcza gminy - do promocji miasta i regionu dla turystów. Ponieważ 5 metrów od tego składowiska stoi tablica multimedialna opisująca lokalizację Dworu arcybiskupa, których otwarcie parę lat temu tak głośno były nagłaśniane i promowane, a obecnie chyba zapomniane. Jeżeli jest to sposób na promocję naszego miasta to zaprawdę dziwny pomysł. A może stoją na stanowisku, że jeżeli nie ma turystów to po co dbać o tablice? Jak widać na załączonym zdjęciu jeszcze trochę turysta chcący zapoznać się z treścią na tablicy poczuje się jak w dżungli, będzie musiał użyć maczety żeby przeczytać tekst na tablicy. A tak przy okazji ścieżkę rowerową do Bożejewiczek wkrótce czeka ten sam los. Zaniedbana, zarośnięta, niszczeje po to żeby za parę lat wybudować nową a może będzie naprawione przed kolejnymi wyborami :) A może jest w taki sposób niszczone ponieważ jest po poprzednikach?

fot. nadesłane


Załączone zdjęcia dzieli okres 7 dni. Śmieci wywożone są co 2 lub 3 dni. Ale na możliwości mieszkańców te pojemniki są za małe. Przede wszystkim te pojemniki znajdują się w nieodpowiednim miejscu. Duży kontener powinien stać w okolicy toalety WC, a to miejsce pozostawić puste z plusem na estetykę i promocję miasta.

Bardzo prosimy o pomoc w rozwiązaniu tego problemu mieszkańcy bloków przy ul. Spółdzielczej.

Do listu załączamy zdjęcia z poniedziałku 24. 07 i niedzieli 30. 07.”

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Dariuszem Żurawickim, prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. W Żninie. Poinformował nas, że przyjrzy się tej sprawie.

Zlecę naszym pracownikom, aby przyjrzeli się tej sprawie. Jeśli rzeczywiście kontenery te są zapełniane przez osoby handlujące na targu, trzeba będzie je upomnieć, aby tego nie robiły. Choć dziwię się, bo przecież przy toaletach są ustawione kontenery, do których przedsiębiorcy mogą wrzucać śmieci.

Dariusz Żurawicki, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. W Żninie


Tej sprawie będziemy się przyglądać. O tym, czy śmieci zostaną usunięte, a kontenery będą służyły tylko mieszkańcom ul. Spółdzielczej, poinformujemy później.

AUTOPROMOCJA