Imieniny: Jagodyk Urbana

INFO
REKLAMA

Zachęcamy do obejrzenia  wystawy prac GIORGIO DE CHIRICO zatytułowaną: „Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej”. Wystawa czynna od 3 lipca, w godzinach otwarcia Muzeum.

Giorgio de Chirico /1888-1978/ był włoskim malarzem, pisarzem, scenografem teatralnym rzeźbiarzem i rytownikiem. Urodził się w Grecji we włoskiej rodzinie o odległym greckim rodowodzie. Jego twórczość była źródłem inspiracji dla wielu europejskich artystów okresu międzywojennego oraz dla powojennego pokolenia malarzy. Krytycy sztuki dzielą jego twórczość na trzy okresy: metafizyczny, klasyczny i neometafizyczny. Zwolennicy dzieł metafizycznych umniejszają rolę i wartość klasycznych dzieł de Chirico.

Koncepcja wystawy opiera się na przekonaniu samego artysty, który nie uznawał takich podziałów, uważając wszelkie style sztuk wizualnych za organiczne i podobnie wyrażające jego artystyczne idee.
W sztuce klasycznej de Chirico dostrzegał możliwość realizacji artystycznych pomysłów podobnych do tych, które realizował w obrazach metafizycznych. Każda z jego prac wykonanych w nurcie “sztuki klasycznej” wzbudza poczucie jakoby rzeczywistość i realizm zostały przekute w złowieszczo bezgłośne i puste tło dla rozgrywających się acz niewidzialnych dramatów.

Swoista tajemniczość wywołuje nastrój nostalgii czy melancholii, tak jakby widz przeczuwał następstwa doniosłego wydarzenia—gdy czujemy nieuchronność jakiegoś czynu, przepełnia nas uczucie niepokoju. Poprzez dzieło sztuki wymykamy się wszelkim ludzkim ograniczeniom i tworzymy metafizyczny obraz prawdziwej natury rzeczy. Bez względu na to, jakiego języka wizualnego używa, de Chirico zawsze stawia sobie jeden cel.

De Chirico powiedział:
Każda rzecz ma dwa oblicza. Jedno aktualne—to, które zwykle widzimy i które jest widzialne dla ogółu. Drugie—widmowe czy też metafizyczne oblicze widziane tylko przez jednostki w momentach jasnowidzenia i metafizycznej abstrakcji, jak w przypadku niektórych ciał kryjących się pod warstwami, przez które nie przenika światło słoneczne. A jednak są one widoczne, na przykład dzięki promieniom rentgena czy innym podobnym środkom.”

Na wystawie znajdują się 53 oryginalne prace graficzne autorstwa Giorgia de Chirico pochodzące od prywatnych, francuskich kolekcjonerów. 26 prac PORTFOLIO „ILIADE”, 24 prace – PORTFOLIO „HEBDOMEROS” i 3 oddzielne prace o różnorodnej tematyce. Wystawa „Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej „podkreśla najważniejsze kluczowe aspekty pracy największego Artysty naszych czasów."

Wystawa ta została zorganizowana przez Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie przy współpracy z ART. EXPO S.I.A..

REKLAMA
AUTOPROMOCJA