Imieniny: Fabiana, Sebastiana

INFO

Pod koniec marca br. do Komendy Powiatowej Policji w Żninie wpłynęło anonimowe zgłoszenie dotyczące żnińskich pomostów. Sprawę badają policjanci z Wydziału Kryminalnego. Wielu mieszkańców zastanawia się kiedy "perypetie" z pomostami zakończą się oraz czy i kto za to odpowie?

fot. Małgorzata Brzykca

Jak przekazała nam mł. asp. Wioleta Burzych, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żninie pod koniec marca 2018 do KPP w Żninie wpłynęło zgłoszenie dotyczące żnińskich pomostów. W chwili obecnej sprawą zajmują się policjanci z Wydziału Kryminalnego, którzy prowadzą czynności sprawdzające.

Sprawa ta wymaga zgromadzenia obszernej dokumentacji m.in. kosztorysów, technicznych opinii, planów budowy. Dokumentacja ta może mieć nawet kilkaset stron. Policjanci ustalą kto ponosi odpowiedzialność za tą inwestycje. Po zgromadzeniu wszelkich dowodów sprawa zostanie skierowana do prokuratury, gdzie zostanie lub nie wszczęte postępowanie o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, zgodnie z art. 231 Kodeksu Karnego.

Mł. asp. Wioleta Burzych, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żninie

Czy w chwili obecnej sprawdzają się słowa Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka? Przypomnijmy, w ubiegłym roku przed uroczystym otwarciem dwóch obiektów na Jeziorze Żnińskim trwała pisemna i medialna dyskusja pomiędzy Starostą Żnińskim, a Burmistrzem Żnina dotycząca obniżenia rzędnych pomostów o 30 cm. Jak pisaliśmy w styczniu 2017 roku po dokonaniu analizy okazało się, że rzędne dolnych i górnych pokładów dwóch pomostów są niższe o 30 cm. Po przyjęciu nowych rzędnych, zgodnie z pismem z Kujawsko – Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, dokonana zmiana może wpłynąć na warunki korzystania z obiektów. Lokalizacja pomostów na brzegu nawietrznym może spowodować, przy niekorzystnych warunkach i przyjętej rzędnej, istotne oddziaływanie na konstrukcję pomostów bocznych cumowniczych. I tak się stało zimą tego roku. Z powodu mrozów i wysokiego stanu wód doszło do przesunięcia się jednego z pomostów przy I Liceum Ogólnokształcącym w Żninie. Poprosiliśmy o komentarz Starostę Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka.

Co tu komentować? Od samego początku mówiłem, że było to prymitywne, bezprawne i głupie obniżenie pomostów o 30 cm i stało się tak jak się stało. Przy niskiej temperaturze i zamarznięciu tafli lód narobił szkód. Całe szczęście, że nie było fali i wiatru od strony Bożejewic. Wówczas woda na pomostach zamarzłaby, a lód porobiłby dziury. Stało się tak jak się stało.

Starosta Żniński, Zbigniew Jaszczuk

Pytając Burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego w ubiegłym miesiącu o pomosty odpowiedział nam, że był na miejscu zdarzenia i widział co stało się z jednym z nich.

Tych zniszczeń nie należy traktować jako wady konstrukcyjne lub nieprawidłowości budowlane. Są to typowe objawy spowodowane warunkami atmosferycznymi. Mamy w tym sezonie do czynienia z nadmiernym stanem wody, do tego lód. To miało prawo się wydarzyć. Będziemy ten pomost naprawiać. Pomost jest ubezpieczony i będziemy cierpliwie czekać aż te naprawy zostaną dokonane. Będę robił wszystko co w mojej mocy, aby wstęp na ten pomost był jak najszybciej dostępny.

Robert Luchowski, Burmistrz Gminy Żnin

Na oficjalny komentarz Burmistrza Żnina w sprawie prowadzonej przez Wydział Kryminalny KPP w Żninie nadal czekamy. Opublikujemy go po otrzymaniu.

Cytat tygodnia

 

Poradź się psychologa

Słowo po słowie, gest po geście, przemoc emocjonalna to jak kropla, która drąży skałę. Niby nic się nie dzieje.

Wychodzicie z dziećmi na spacery, robicie razem zakupy, lubią go właściwie wszyscy sąsiedzi, w domu pomaga. Może nie raz słyszałaś od koleżanki, że też by chciała by jej mąż tyle pomagał. I jeszcze jest taki szarmancki wobec innych kobiet. Ty to masz życie!

AUTOPROMOCJA