Imieniny: Maury

INFO

W sobotę, 3 września odbył się finał akcji 11. odsłony Narodowego Czytania. W tym roku królowały "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. W akcję po raz pierwszy włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie, która zorganizowała finał Narodowego Czytania w Chatce Rybaka nad Jeziorem Rogowskim.

Akcja Narodowego Czytania trwa nieprzerwanie od 11 lat. W gminie Rogowo jest po raz pierwszy. Na scenie usytuowanej przy Chatce Rybaka nad Jeziorem Rogowskim wystąpili aktorzy bydgoscy Wanda Dolman-Rzyska oraz Eugeniusz Rzyski. W drugiej części programu publiczność wysłuchała zespołu Vivace z Barcina oraz solistki Nell Polgert - Martwijczuk.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

REKLAMA
AUTOPROMOCJA
REKLAMA
AUTOPROMOCJA