Imieniny: Fabiana, Sebastiana

INFO

W dniu dzisiejszym ruszyły odwierty badawcze do budowy podziemnego Magazynu Gazu „Damasławek” w Świątkowie. Jeśli wyniki odwiertów będą zadowalające, już za 2 lata w Świątkowie będzie magazynowany gaz.

fot. Goniec Pałucki


W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Energetyki, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz inwestorzy i wykonawcy. Po okolicznościowych przemówieniach proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. Tadeusz Galicz poświęcił obiekt, a Prezes Zarządu Artur Zawartko, Zastępca dyrektora pionu rozwoju w spółce GAZ-SYSTEM Aleksander Zawisza, Burmistrz Żnina Robert Luchowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim Ryszard Majchrzak uroczyste przecięli wstęgę.

Każdy z przybyłych mógł zobaczyć wiertnię i dowiedzieć się na czym będą polegały odwierty.


Odwierty w Świątkowie, które prowadzi ponad 100-letnia firma G-Drilling z Warszawy  mają za zadanie rozpoznanie złoża soli kamiennej w wysadzie solnym Damasławek pod kątem przyszłego bezzbiornikowego podziemnego magazynowania gazu ziemnego. Badania te będą prowadzone pod kątem geofizycznym, laboratoryjnym, hydrogeologicznym i sejsmicznym do głębokości 1800 metrów, w dwóch otworach wiertniczych. Prace na tym terenie potrwają do grudnia 2017 roku. Jak opowiadał przewodnik podczas zwiedzania placu wiertniczego, badania otworowe będą realizowane sukcesywnie i potrwają ok. 4-5 miesięcy w zależności od postępów prac, a wszystkie prace związane z budową wiertni wykonane są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i pod ścisłą 24 godzinną kontrolą.

Prace rozpoznawczo – badawcze zakończą się pod koniec 2017 roku, a następnie po wykonaniu wszystkich analiz geologicznych i ekonomiczno – inwestycyjnych w 2018 roku spółka GAZ-SYSTEM podejmie decyzję biznesową co do budowy Podziemnego Magazynu Gazu na tym terenie. Szacowany termin realizacji inwestycji to lata 2018-2022.

Jak powiedział Aleksander Zawisza, Zastępca Dyrektora pionu rozwoju w spółce GAZ-SYSTEM.

W obecnej chwili sprawdzamy jak wyglądają złoża hydrologiczne. Odwierty dadzą nam odpowiedź jakie parametry magazyn da się zbudować. Wówczas zostanie wydobywana na powierzchnię sól, która da nam miejsce do wtłoczenia gazu. Tak mniej więcej będzie wyglądać ten magazyn. Nie będzie żadnych budowanych magazynów, czy magazynów metalowych.

Aleksander Zawisza, Zastępca Dyrektora pionu rozwoju w spółce GAZ-SYSTEM

Jeśli inwestycja ta dojdzie do skutku pracę na tym terenie znajdzie wiele osób z terenu powiatu żnińskiego. Z pewnością wykonawcy będą potrzebowali do prac pracowników regionalnych.

Radości z prowadzonej inwestycji nie krył Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.

My jako samorządowcy życzymy sobie takich zawirowań inwestorskich, bo inwestorzy którzy przychodzą na nasz teren to potencjalni dostawcy pieniędzy. Ta inwestycja z dużym prawdopodobieństwem może się ziścić. Myślę, że bardzo dobrze trafiliście. Życzę, aby Wasze przedsięwzięcie się zrealizowało. Życzymy, aby wiercenia odbywały się bez żadnych problemów i kłopotów.

Zbigniew Jaszczuk, Starosta Żniński

Kolejna wiertnia tworzona jest w odległości około 700 metrów od pierwszej, w kierunku Ustaszewa. Zostanie ona uruchomiona w pod koniec sierpnia.

 

 

Cytat tygodnia

 

Poradź się psychologa

Słowo po słowie, gest po geście, przemoc emocjonalna to jak kropla, która drąży skałę. Niby nic się nie dzieje.

Wychodzicie z dziećmi na spacery, robicie razem zakupy, lubią go właściwie wszyscy sąsiedzi, w domu pomaga. Może nie raz słyszałaś od koleżanki, że też by chciała by jej mąż tyle pomagał. I jeszcze jest taki szarmancki wobec innych kobiet. Ty to masz życie!

AUTOPROMOCJA