Imieniny: Wita, Jolanty

INFO

Konsekwencje kierowania pod działaniem alkoholu poniosą cztery osoby z naszego powiatu. 47-lata z gminy Barcin wpadła dwukrotnie tego samego wieczoru. Natomiast dwaj mężczyźni zostali zatrzymani dzięki obywatelskiemu ujęciu i zdecydowanej reakcji świadków.

W środę (11.10.23) w godzinach wieczornych barcińscy policjanci udali się na interwencję do Kani w związku ze zgłoszeniem o zakłócaniu porządku publicznego. Podjęte na miejscu czynności pozwoliły na ustalenie, że 40-letni mężczyzna przebywający na terenie gminy Barcin, kierował volkswagenem pod działaniem alkoholu. Sprawdzenie alkomatem wykazało blisko dwa promile w jego organizmie. Dodatkowo, okazało się, że mężczyzna tydzień wcześniej stracił prawo jazdy za prowadzenie auta po alkoholu.

Tego samego dnia (11.10.23) po godz. 20.00 dyżurny otrzymał zgłoszenie o ujęciu pijanego motorowerzysty w Żninie. 20-sto i 16-latek zabrali mieszkańcowi gminy Żnin kluczyki i uniemożliwili dalszą jazdę. 29-latek miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo znajdował się pod działaniem narkotyków, a niewielką ich ilość miał przy sobie. Trafił do policyjnego aresztu.

Wczoraj (12.10.23) około godz. 13.00 wpłynęło kolejne zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy. W Wolicach świadek zatrzymał 45-latka, który jechał całą szerokością drogi. Mieszkaniec gminy Barcin miał blisko 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Kilkanaście minut po godz. 21.00 barcińscy policjanci na jednej z ulic miasta zatrzymali kierującą skuterem. 47-latka była nietrzeźwa. Miała ponad promil alkoholu w organizmie. Godzinę później, ten sam patrol zatrzymał ponownie mieszkankę gminy Barcin, która znowu przemieszczała się motorowerem. Tym razem sprawdzenie alkomatem wykazało blisko promil alkoholu w jej organizmie.

Wszyscy kierujący usłyszą zarzuty, a następnie staną przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz długoletni zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 kodeksu postępowania karnego. Przestępcę można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę należy niezwłocznie przekazać w ręce Policji.

KPP w Żninie

AUTOPROMOCJA